Kehribar Tesbihler
Kehribar Tesbihler

 • DAMLA KEHRİBAR NASIL OLUŞUR?

  Ağaç tarafından üretilen reçineden oluşur. Reçine, bitkinin bağışıklık sisteminin bir savunma yanıtı olarak görev yapar. Bir ağaçta yara oluştuğunda, örneğin bir dalı kırıldığında veya böcekler ya da mantarlar tarafından istila edildiğinde, yaranın üstünü kaplayacak kalın bir reçine salgılayarak, hasarın büyümesini engellemeye çalışır. Yarayı kapatır ve sterilize eder. Tortu katmanları arasında yolunu bulan dayanıklı reçine fosilleşir ve milyonlarca yıl sonra sert kehribar rengine dönüşür. Ancak bunun bu dönüşümün gerçekleşmesi için uygun koşulların sağlanması gerekir.

  Reçinenin kehribara dönüşebilmesi için kimyasal olarak kararlı olması, güneşe, yağmura, aşırı sıcaklara ve bakterilere dayanıklı olması gerekir. Diğer bir faktör ise fosilleşmenin gerçekleşmesi için olması gereken doğru koşullardır. Islak kil ve kum tortuları fazla oksijen içermedikleri için reçineyi iyi korurlar.

  Kehribarların çoğu çam ağaçları gibi iğne yapraklı ağaçların reçinesinden oluşur. Bununla birlikle şuan kullanılan kehribarların çoğunun nesli tükenen ağaçlardan salgılandığı tahmin edilmektedir. Çünkü kehribarın oluşum süreci milyon yıllar süren bir süreçtir. Keşfedilen en eski kehribar, 320 milyon yıl önceki Üst Karbonifer Dönem’den kalmadır. En genç kehribarların ise 20 milyon yıllık oldukları saptanmıştır.

  DAMLA KEHRİBAR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

  Farklı renkte kehribarlara rastlanmaktadır. Büyük bölümü bal rengi olsa da, beyazımsı olanlardan mavilere, kırmızılara hatta siyaha uzanan geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Ağaç kabuğundan salgılanan reçineden oluşan kehribarlar daha saydam iken, ağacın iç kısmından gelenler daha bulutlu bir görünüme sahip olur.

  DAMLA KEHRİBAR NERELERDE ÇIKAR?

  Kehribar dünyanın her yerinde bulunabilir. Dünyadaki çıkarılabilir kehribarın çoğu Kaliningrad’da bulunur. Bazen kehribar deniz tabanından yıkanır ve sahillerde ortaya çıkar. Dominik olarak adlandırılan bir tür kehribar mavi bir renktir ve çok nadir olduğu için çok değerlidir.

  Sonuç olarak kehribar, oluşması milyonlarca yıl süren, nadir ve güzel bir taştır. Herhangi bir kehribara sahibiyseniz artık ellerinizdeki taşın değerini daha iyi takdir edebilirsiniz.